Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
    İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
  • 9:00 - 18:00
    Pazar Kapalıyız

Otoklavlar Nedir

Otoklavlar Nedir

Otoklavlar Nedir

Medico Teknik tarafından temin edebileceğiniz otoklavlar; laboratuvar, tıp gibi teknolojilerde kullanılan cihazları ifade ediyor. Sağlık sektöründe çok kullanılan cihazların başında geliyor.

Sterilizasyonun ihtiyaç duyulduğu tüm alanlarda otoklavlar cihazlarına ihtiyaç duyulur. Otoklav cihazı; orta büyüklükte olan malzemelerle el aletlerinin boyutundaki cihazları sterilizasyonunu sağlıyor. Otoklav cihazının sterilizasyon sağladığı ortamlar;

  • Klinikler,
  • Eczaneler,
  • Tıbbi laboratuvarlar,
  • Hastanelerden oluşmaktadır.

Buharlı sterilizasyon şeklinde isimlendirilen otoklav, çok basit çalışma prensibine sahiptir. 100 dereceyi geçen sıcaklık seviyelerinde su üzerindeki buhar basıncının da artması sağlanır. Su kaynama noktası yükseltildikten sonra buhar çıkar. Buhar çıktıkça alet ve malzemelerin temizlenmesi sağlanır. Otoklav cihazı; aletlerin bakteri ve mikroplardan arındırılmasında önemli rol oynuyor.

Otoklav Cihazı Özellikleri

Otoklav cihazı; birçok madde türünün yüksek basınç ile sıcaklıkta nasıl tepki vereceği gözlemlenir. Otoklav cihazları, basınçlı buhar sterilizasyonlarda çok önemli etkiye sahiptir. Yüksek ısılara çok dayanıklı malzemelerdir. Otoklavlar; buharla doymuş ortamlarda 100 °C’nin üzerinde ısı sterilizasyonu sağlamak için kullanılır.

Otoklav cihazlar; kazan ile kapaktan oluşurlar. Kazanın içine malzemeleri koyduktan sonra buharın içinden çıktığı görülür. Daha sonra kapak sıkı bir şekilde kapatılır. Buhar otoklav musluk aracılığıyla kazandan dışarı çıkar. Otoklav, yüksek sterilizasyon gücünden oluşmuştur. Doymuş ortamlarda işlevsel özelliğe sahiplerdir. Cihaz, sterilizasyon işlemini basınçlı buhar tekniğiyle gerçekleştiriyor. Hastane, laboratuvar vb. temizliğe ihtiyaç çok duyulan yerlerde kullanılıyor. Kazan içinde bulunan hava boşaltılmasının ardından buhar basıncıda yükselmeye başlar. Sıcaklık maksimum düzeye çıkartıldıktan sonra su buharının içindeki havada vakumlanır. Bu durumla birlikte eşit ısı dağıtımı yapılmış olur.

Otoklav Nasıl Çalışır?

Otoklav çalışma prensibi; düdüklü tencereyle benzer şekildedir. Büyüklük ve küçüklüğü fark etmeksizin tüm boyutlarının aynı çalışma prensibi vardır. Sterilizasyon işleminin yapılabilmesi için; önce kapalı bir alan oluşturulur. Oda içindeki tüm havanın buharla değiştirilmesi sağlanır. Sterilizasyonun sağlanabilmesi için buhar basınca maruz bırakılır. Bahsettiğimiz döngü sona ulaştığında cihaz buharı çekmeye başlar. Buhar tamamen ortadan çekildikten sonra malzemeler cihazdan çıkarılır.

Otoklav çalışma prensibi olarak sterilizasyon döngüsü farklı birçok aşamadan oluşuyor. Bu aşamaları şöyle sıralayabiliriz:

Maruz Kalma (Sterilizasyon) Aşaması

Egzoz valfininin otoklav kontrol sistemince kapanmasını sağlanır. Kullanıcı basınç ile iç sıcaklığı dilediği gibi ayarlar. Ayarlama işleminin ardından istenen zaman zarfına ulaşılıncaya dek sıcaklıkta koruma altına alınır.

Boşaltma Aşaması

Hem sıcaklık hem de basınç artmasına bağlı olarak; ortam içine buhar eş zamanlı şekilde verilmektedir. Buharın ortama verilmesinin ardından havada direkt dışarıya çıkarılmış oluyor.

Egzoz Fazı

Oda içinden basınç, egzoz valfiyle olduğu gibi rastgele bırakılır. Ardından iç bölümün kendisine ait ortam basıncına yeniden döndürülür.

Otoklav sterilizasyon cihazı; sağlık ve laboratuvarların haricinde kozmetik, gıda gibi sektörde de kullanılıyor. Bu sektörlerde kullanılan malzemelerin temizliği çok önemlidir. Bundan dolayı mutlaka gıda ve kozmetikte de kullanımı şarttır.

Medico Teknik

Benzer Paylaşımlar

Endüstriyel Otoklavlar
Endüstriyel otoklavlar günümüzde otoklav teknolojisi için önemli cihazlardır. İçinde yüksek sıcaklık ve basınç bulunan bu kaplar genellikle silindir şeklindedir çünkü yuvarlak şekil, yüksek basınçlara daha iyi dayanmaktadır.
Tıbbi Atıkların Sterilizasyonu
Sterilizasyon, enfekte atıkların (tıbbi atık) belirli bir süre boyunca yüksek basınçlı, yüksek sıcaklıktaki buhara maruz bırakılarak zararsız hale getirilmesi işlemidir. Diğer bir deyişle mikroorganizmaların nem, ısı ve basınçla etkisiz hale getirilm
Otoklav Neyi Sterilize Eder
Otoklav kullanılan tüm alet, frezler, kanal aletleri, cerrah malzemeleri, el aletlerini tüm bakteri ve virüslere karşı kimyasal dezenfektan solüsyon içerisinde bekleterek otoklavda basınçlı buhar altında sterilize etmektedir.
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1