Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
    İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
  • 9:00 - 18:00
    Pazar Kapalıyız

Otoklav Kaça Ayrılır

Otoklav Kaça Ayrılır

Otoklav Kaça Ayrılır

Otoklav kaça ayrılır baktığımızda bir materyal üzerindeki mikroorganizmaların sporlu olanları da öldürme etkisine sahiptir ve sterilizasyon ünitesinin büyüklüğüne göre değişir. Eğer sterilizasyon ünitesi 54 litreden büyük olursa, EN 285 standardına göre büyük bir otoklav sınıfına girmektedir. Otoklav çeşitleri içerisinde bulunan küçük otoklavlar ise TS EN 13060 standardına göre steril edilecek olan yüke göre sterilizasyon çevrim tipine uyun olarak, N, B ve S olarak tanımlanmıştır.

N Tipi Otoklav Nedir?

N tipi otoklav çalışma prensibi buhar, kabin içinde veya cihazın bir parçası olarak buhar jeneratörü ile oluşturulmaktadır. Eğer havanın çıkışı pasif olarak ısısı yükseldikçe buharın kendiliğinden havayı itmesi sağlanmaktadır. N tipi otoklavı, klasik veya yerçekimi otoklavı olarak adlandırılmaktadır. B ve S tipli olan otoklavlar ise ön vakumlu otoklav olarak geçer. Otoklav cihazı içerisine buhar verilmeden öncesinde yük içindeki veya kabin içerisindeki havanında ön vakumla aktif şekilde çıkartıldıkları otoklavlardır. Bu otoklav, yerçekimi otoklav çeşidine göre hava boşaltımı daha hızlı olur.

B ve S Tipi Otoklav Nedir?

B tipi otoklav çeşidi genellikle, ön vakumlar ile en az üç kez parçalı vakum şeklinde bilinir. Aynı zamanda en güçlü vakum teknolojisi ile gerçekleşmektedir. B tipi otoklav, prevakum işlemiyle negatif bir basınç uygular. S tipi olan otoklav çeşidinde ise pozitif bir basınç uygulanabilir. Buhar penetrayonu açısından en derin olanlar da B tipi otoklav çeşitleridir. N tipi otoklav çeşidinde sterilizasyon evresinin son aşamasında ısının düşmesi ile birlikte buharın suya dönüşmesi beklenir ve içerisindeki malzemeler ıslanır. Kabin duvarları da ısıtılarak kalan suyun buharlaşması, kapak açıldığında fazla buharın dış ortama sızması ile malzemelerin kuruması sağlanmaktadır.

Tüm bu otoklav tipleri dışında farklı tiplerde mevcuttur. Örnek olarak dik tip otoklavlar laboratuvar, hastane, ameliyat aletlerini, çeşitli maddeleri, pansuman takımlarını mikropsuz sterilize hale getirmek için kullanılan cihazlardır. Bunun dışında yatay tipte otoklav cihazları da mevcuttur.

Otoklavın Sterilizasyon Gücü Nedir?

Otoklav sterilizasyon nedir baktığımızda, materyallerin üzerindeki tüm patojen mikroorganizmaların neredeyse tamamını öldürebilirler. Otoklav sterilizasyonunda en temel ilke, steril edilmesi planlanan malzemenin her noktasının belli bir ısıya sahip doymuş olan su buharıyla birlikte yeterli süre temas etmesinin sağlanmasıdır. Doymuş olan su buharı, basınca bağlı olarak suyun kaynama noktası sıcaklığında belirlenen su buharı olmaktadır. Otoklav sterilizasyon gücü ve avantajlarına genel olarak bakarsak,

  • Otoklav cihazlarının tümü, çeşitli maddelerin yüksek basınç ve sıcaklıkları altında ne tür tepki vereceklerini inceleme amaçlı kullanılabilmektedir.
  • Otoklav cihazları, basınçlı sterilizasyonlarda üst düzey bir performans sergilerler. Yüksek ısı kapsamında son derece dayanıklı bir yapıda bulunurlar.
  • Mikroorganizma varlığını en az düzeye indirirler. Bu nedenle tıbbi, gıda üretimi, araştırma ve diğer tüm ortamlarda kullanımının da güvenli olduğu düşünülmektedir.

 

 

Medico Teknik

Benzer Paylaşımlar

Endüstriyel Otoklavlar
Endüstriyel otoklavlar günümüzde otoklav teknolojisi için önemli cihazlardır. İçinde yüksek sıcaklık ve basınç bulunan bu kaplar genellikle silindir şeklindedir çünkü yuvarlak şekil, yüksek basınçlara daha iyi dayanmaktadır.
Otoklav kapağı ne zaman açılır
Otoklav kapağı ne zaman açılır basınç ölçer göstergesine bağlıdır. Bu gösterge 1,5 – 2.0 Atm arasına geldiği zaman buhar vanasının açılarak buharın otoklav içine girmesi sağlanmaktadır.
Otoklav Cihazı Nedir
Bir maddenin üzerinde ya da içerisinde yer alan mikroorganizmaların arındırılması işleminde kullanılan cihaz otoklav cihazıdır. Sterilizasyon işlemi yapıldıktan sonra virüs, bakteri, mantar ve buna benzer tüm mikroorganizmalar yok edilmektedir.
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1