Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
    İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
  • 9:00 - 18:00
    Pazar Kapalıyız

Otoklavlar

Otoklav yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında çeşitli laboratuvar ekipmanlarının sterilizasyonu için kullanılır. Önemli bir laboratuvar cihazı olan otoklav, cam malzemeleri, besiyerleri, atık malzemeleri gibi birçok malzeme sterilize edilebilir. Sterilizasyon, bir madde üzerinde veya içerisinde yer alan tüm mikroorganizmalarından arındırılma işlemidir. Bu işlem sonrasında tüm mikroorganizmalar öldürülür. Böylece laboratuvar malzemeleri, sterilizasyon işlemi ardından güvenli şekilde kullanılabilir.

Otoklav Nerede Kullanılır?

Otoklav cihazı, gıda, ilaç, sağlık sektörü başta olmak üzere kozmetik, kimya ve üniversite gibi sektörlerde sıklıkla kullanılır. Özel olarak geliştirilen aplikasyonlar ile cam endüstrisi ve ambalaj sektöründe de çok fazla tercih edilir. Otoklav nerede kullanılır bakıldığında, kimyada ise çeşitli maddelerin kuvvetli basınç altında nasıl tepki göstereceğini incelemek için otoklav kullanılır. Otoklavlar aynı zamanda eritme, buharlaştırma, birleştirme işlemleri içinde kullanılır. Otoklav kulanım alanları,

Otoklavlar Ne İşe Yarar ve Neden Kullanılır?

Otoklav çeşitleri birçok farklı çeşitte bulunur. Bunlardan biri, kayar kapaklı önden yüklemeli otoklavlar, çift kapılı otoklavlar, dik tip otoklav gibi çeşitleri bulunur. Bu çeşitler birkaç farklı yerde kullanılabilir. Otoklav nasıl kullanılır baktığımızda bu otoklavlar, mikropları yok etmek amacıyla kullanılır ve kullanımı da çeşitlerine göre değişir. Otoklav, buhar sterilizasyonuyla çalışır.

Otoklavlar küçük bir masaüstü ünitesi veya oda büyüklüğünde bir ünite olabilir. Düdüklü tencere ile benzer olarak çalışır. Otoklavlarda çalışma prensibi, basınçlı buhar ve ısı sterilizasyon 100 derecenin üzerindeki sıcaklıkla içindeki suyun buhar basıncının arttırılmasıdır. Otoklava verilen buharla, otoklav içerisindeki su önce ısınır, daha sonra oluşan buhar içine hapsedilir. Basınç yüklenir ve temel ilke steril edilecek malzemenin her noktasına yayılır.

Otoklavlar Tıbbi Cihazlar Sterilizasyon Cihazı Nedir?

Bir maddenin üzerindeki zararlı mikroorganizmaların arınması için sterilizasyona ihtiyacı vardır. Sterilizasyon işlemini etkili hale getiren birden farklı ekipman bulunur. Bu ekipmanların başında otoklavlar yer alır. Otoklav nedir kısaca bakarsak, basınçlı buhar sistemi kullanılarak gerçekleştirilen sterilizasyon işleminde ihtiyaç duyulan buharı otoklav sağlar. Mikroorganizmalar 100 dereceden daha yüksek bir ısıya maruz kalır. Bu şekilde kısa sürede ölürler. Bu sebeple otoklavlar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Özellikle laboratuvar ve tıp ve teknolojilerinde etkin bir sterilizasyon için otoklav desteğinden yararlanılmaktadır. Otoklav cihazları genel olarak maddelerin yüksek basınç ve sıcaklık altında verdiği ölçer. Basınçlı buhar sistemleri ile çalışan otoklav cihazları oldukça dayanıklı yapısıyla dikkatleri üzerine çeker. Yüksek basınç ve sıcaklık sistemleriyle üst düzey bir performans sağladığı için çok sık kullanılır.

MD300Y Tam Otomatik Sterilizasyon Cihazı

Teknik Özellikler Değer
Boyutlar(En x Boy x Yükseklik) 3000mm x 1000mm x 1000mm
Ağırlık 2680kg
Buhar Basıncı 4bar
Elektrik Gücü 35kW

MD500Y Tam Otomatik Sterilizasyon Cihazı

Teknik Özellikler Değer
Boyutlar(En x Boy x Yükseklik) 4000mm x 1250mm x 1250mm
Ağırlık 2680kg
Buhar Basıncı 4bar
Elektrik Gücü 35kW

MD1000Y Tam Otomatik Sterilizasyon Cihazı

Teknik Özellikler Değer
Boyutlar(En x Boy x Yükseklik) 4500mm x 1500mm x 1500mm
Ağırlık 2680kg
Buhar Basıncı 4bar
Elektrik Gücü 35kW

MD2000Y Tam Otomatik Sterilizasyon Cihazı

Teknik Özellikler Değer
Boyutlar(En x Boy x Yükseklik) 3000mm x 1000mm x 1000mm
Ağırlık 2680kg
Buhar Basıncı 4bar
Elektrik Gücü 35kW
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1