Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
 • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
  İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
 • 9:00 - 18:00
  Pazar Kapalıyız

Otoklav Süresi

Otoklav Süresi

Otoklav Süresi

Otoklav cihazlarında sterilizasyon için sıcaklık, nem süresi ve basınç sterilizasyon işlemlerini etkilemektedir. 121 derece için 1 atmosfer basınç altında ön vakumlu otoklav cihazında 10 ila 20 dakika arasında, ön vakumsuz otoklav cihazında 20 ila 45 dakika arasında ya da 134 derece için 2 atmosfer basınçlı ön vakumlu otoklav cihazında 4 ila 5 dakika arasında sterilizasyon yapılması mümkün olacaktır.

Otoklav Derecesi Kaç Derece Olmalıdır?

Otoklav cihazında sterilizasyon genel olarak 121 derecede yapılmaktadır. Bu sıcaklık derecesine ulaşmış olan otoklav cihazında otoklavlama süresi sterilize edilecek olan malzemenin hacmine ve otoklavın doldurulma şekline göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Otoklav Cihazı Nedir?

Sterilize edilecek maddenin üzerinde ya da içerisinde yer alan mikroorganizmaların arındırılması işlemi için kullanılan cihazlara otoklav cihazları denilmektedir. Sterilizasyon işlemi yapıldıktan sonra virüs, bakteri, mantar ve buna benzer tüm mikroorganizmalar malzemelerin üzerinden tamamen yok edilmektedir. Bu sterilizasyon işlemleri yapılırken çeşitli maddeler ve aletler kullanılabilir. Sterilizasyon işleminde kullanılacak olan en etkili aletlerden biri otoklav cihazlarıdır. Bu nedenle otoklav cihazları hastane gibi ortamlarda kullanılabilmektedir.

Otoklav Cihazı Ne İşe Yarar?

Otoklav cihazının ilk çıkan modelleri düdüklü tencere formunda modellerdir. 1681 yıllında Denis Papin tarafından yapılan buhar makinelerinden ilham alınarak sonra Mikrobiyoloji alanında Charles Chamberland tarafından icat edilen otoklav cihazı ile bu cihazların gelişimine devam etmektedir.

Otoklav Cihazının Bölümleri Nelerdir?

Otoklav cihazlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için bazı gerekli olan bölümleri vardır. Peki bu bölümler nelerdir? Merak ediyor olabilirsiniz. Otoklav cihazları 7 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kazan bölümü
 • Kapak bölümü
 • Termostat
 • Hava boşaltma musluğu
 • Basınç ayarı subabı
 • Manometre
 • Termometre

Otoklav cihazlarının temel bölümleri yukarıda belirttiğimiz şekilde karşımıza çıkmaktadır. Otoklav cihazlarının hemen hemen hepsinde bu saydığımız bölümler yer almaktadır. Otoklav cihazlarının bu bölümleri sayesinde malzemelerin sterilizasyon işlemleri çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Sterilizasyon işlemleri için genellikle bu cihazlar hastane gibi ortamlarda kullanılmaktadır. Ancak yalnızca bu şekilde sınırlamak doğru olmayacaktır. Otoklav cihazlarının bir çok alanda kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

Medico Teknik

Benzer Paylaşımlar

Otoklavın Süresi Ne Kadar
Otoklavın süresi ne kadar genel olarak bakarsak, çalışma süresi sterilizasyonlarda çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Sterilizasyonda nem uygulama, sıcaklık, basınç gibi durumlar bu süreci etkiler.
Sterilizasyon Cihazları
Medico Teknik aracılığıyla sterilizasyon cihazları satın alarak mikrop ve bakterilerin öldürülmesini sağlayabilirsiniz.
Otoklav Nedir Ne İçin Kullanılır
Otoklav Nedir Ne İçin Kullanılır; ameliyat ve laboratuvarlardaki mikroorganizmaların yok edilmesi için kullanılır. Medico Teknik ile iletişime geçerek kaliteli otoklav cihazlarını temin edebilirsiniz.
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1