Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
    İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
  • 9:00 - 18:00
    Pazar Kapalıyız

Otoklav

Otoklav

Otoklav

Otoklav ekipmanı, tıbbi ve laboratuvar teknolojisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca otoklavlar ilaç ve sanitasyon sektörleri gibi sektörlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki otoklav ne işe yarar ve özellikleri nelerdir?

Otoklavlar sterilizasyonun gerekli olduğu yerlerde kullanılır. Çözeltilerin ve ortamların laboratuvarda doymuş buhar altında sterilize edilmesini sağlamak için bir otoklav gereklidir. Otoklav ekipmanı, hızlı ve verimli bir çalışma ortamı yaratabilir ve ayrıca atıkları sterilize edebilir.

Otoklav ekipmanı, gıda ve taze ürün endüstrisinin yanı sıra endüstriyel araştırma ve çevre araştırmalarında da kullanılmaktadır.

Otoklav Nedir?

Aslında otoklav pek çok farklı alanda gördüğümüz cihazlardan biri ama adını bile bilmiyoruz. Peki otoklav nedir? düdüklü tencere ne demek? Bu makineler, el aletlerinin veya orta büyüklükteki malzemelerin sterilizasyonuna adanmıştır. Eczaneler, hastaneler, tıbbi laboratuvarlar ve klinikler dezenfeksiyon gerektiren ortamlardır. Bu ortamlarda sterilize edilmesi gereken malzeme ve aletler otoklavlarda saklanır.

Otoklavlar ayrıca buhar sterilizatörleri olarak da bilinir. Bir buhar sterilizatörünün çalışma prensibi çok karmaşık değildir. En kolay anlaşılır şekilde söylemek gerekirse, 100 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda suya uygulanan buharın basıncı artar. Bu şekilde suyun kaynama noktası yükseltilir. Bu işlemden sonra üretilen buhar, malzeme ve aletler üzerinde temizleme etkisine sahiptir. Bu etki uygulama alanının tamamen temiz olmasını ve mikrop ve mikroplardan arınmış olmasını sağlar.

Otoklavın sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için ilk yapılması gereken, makineyi kullanacak kişileri makinenin kullanımı konusunda eğitmektir. Çünkü makineyi sağlıklı ve uzun süreli kullanmanın en iyi yolu budur. Personel sadece makineyi kullanmamalı, aynı zamanda makineye aşina olmalı ve makine bileşenlerinin temizlik ve bakımını anlamalıdır.

Otoklav seçerken bilinmesi gereken bir diğer husus ise makinenin yedek parça ve servis ağıdır. Bu makineler bahsettiğimiz ortamlarda kritik olduğu için uzun süre hareketsiz kalmak büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir sorun çıkması durumunda sorunun bir an önce çözülmesi için en önemli unsur yedek parça ve servis ağıdır. Otoklava dikkat edilirse otoklav uzun süre kullanılabilir.

Otoklav Cihazı Özellikleri Nelerdir?

Otoklav nedir ve ne işe yarar sorusuna cevap verdikten sonra özelliklerinden ve kullanım alanlarından bahsedebiliriz. Otoklav cihazları, çeşitli maddelerin yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında reaksiyonunu incelemek için kullanılır. Otoklavlar, otoklavlama süreçlerinde mükemmeldir ve yüksek sıcaklık aralığında son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Otoklavın amacı, buharla doymuş bir ortamda 100 °C'nin üzerinde ısı kullanarak sterilize etmektir. Otoklav, bir kazan ve sonunda bir kapaktan oluşur. Bundan sonra malzemede buhar çıkmaya başlar ve kapak sıkıca kapanır. Buhar, otoklavın musluğundan dışarı akar. Yüksek sterilizasyon kapasitesine sahip otoklavlar, doymuş ortamlarda çalışır.

Güvenilir bir otoklav almak istiyorsanız firmamızdan rotanızı Medico Teknik'e çevirebilirsiniz. Detayları alabilir ve müşteri temsilcimizden sipariş verebilirsiniz.

Medico Teknik

Benzer Paylaşımlar

Otoklav Nasıl Kullanılır
Otoklav nasıl kullanılır genel olarak bakarsak, yüksek sıcaklık, basınç ve buharla yapılan sterilize işlemlerde kullanılmaktadır. Otoklavlar başarılı bir sterilize işlemi ile bilinmektedir.
Otoklav Cihazı
Medico Teknik birbirinden kaliteli ve kullanışlı otoklav cihazı çeşitleriyle piyasada önemli yer tutuyor. Maddeleri üzerindeki mikroorganizmaları yok etmek ancak sterilizasyon işlemleriyle mümkündür.
Otoklav Sterilizasyon Cihazı
İnsan ve sağlığı için hastane, veteriner klinikleri, laboratuvar gibi yerlerde kullanılan malzemelerin temiz olması için otoklav sterilize cihazı kullanılması gerekir. Medico Teknik; hastane, laboratuvar ve veteriner kliniklerindeki malzemelerin ster
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1