Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
    İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
  • 9:00 - 18:00
    Pazar Kapalıyız

Otoklav Ne zaman Kapatılır

Otoklav Ne zaman Kapatılır

Otoklav Ne zaman Kapatılır

Otoklav ne zaman kapatılır sorusu için öncelikle cihazın çalışma prensibini anlamak gerekir. Otoklav ile steril işlem bitince yani 121 derecede 15-20 dakika, 115 derecede 30 dakika, flaş otoklavda 134 derecede üç ila dört dakikalık bir süre yeterli olur. Süre tamamlandığı zaman ısıtıcı kapatılır, kapak ve hava boşaltma musluğu birden açılmaz. Aniden açılması durumunda basınç birden düşer. Bu nedenle yüksek sıcaklık ile basınç altında durgun olan sıvılar kaynar ve taşırlar. Sonuç olarak sterillikleri de bozulur.

Kısaca otoklavın kapanması manometre basıncının sıfıra düşünce önce hava boşaltma musluğunun sonrada kapağın açılmasıdır. İçindekiler ise soğuduktan sonra tamamen boşaltılır ve içerisinin ıslak kalmamasına dikkat edilir. Bunun için kullanma talimatında belirtildiği üzere ıslaklığı tamamen silme işlemini yapabilirsiniz.

Otoklavda Sterilizasyon Nasıl Yapılır?

Otoklav, yüksek basınçlara dayanıklı çift veya tek kapılı paslanmaz çeliklerden üretilen silindirik, kare, dikdörtgen ve istenilen litre bazında özel koşullarla üretilen tıbbi cihazlar olarak adlandırılıyor. Otoklav cihazları kendi içinde hayvan sağlığı ve insan sağlığı gibi önemli tıp alanlarında kullanılan ürün sterilizasyonu için kullanılır. Otoklavda sterilizasyon nasıl yapılır bakıldığı zaman otoklavlar, düdüklü tencerelere az çok benzemektedir.

Otoklavlar, sterilize edilecek ekipmanın konulduğu bir ana bölmeye sahiptir ve bundan sonrasında hazne kapatılarak cihaz yoğun bir buhar bulutunun bölmeye yönlendirilmesini sağlamak için açılmaktadır. Bu işlem ile amaç yaklaşık 120 santigrat derece sıcaklığa ulaşabilmek ve bunu korumak olduğundan dolayı haznedeki basınç ve sıcaklık yükselmeye başlamaktadır.

Otoklav Sterilizasyon Süreci

Otoklavın çalışma prensibi, maksimum seviyedeki buhara doymuş bir ortamda 100 derece üzerinde ısı seviyesini kullanarak sterilizasyonu sağlamaktır. Bu derece bir ısıda deforme olmayacak alet ve maddeler kazanın içinde bulunan ızgaranın üzerine koyulur ve vida tüplerin kapakları da sıkıca kapatılmaktadır. Kazan içerisindeki su kaynama noktasına geldiği zaman ilk çıkan buhar otoklav musluğundan dışarı atılır. Otoklav sterilizasyon süreci ise nem uygulama süresi, sıcaklık ve basınç sterilizasyon işlemini etkilemektedir.

Otoklav Cihazları Nerelerde Kullanılır?

Otoklav cihazları, yüksek basınç kullanılarak farklı cisim ve maddelerin sterilize etmesini sağlar ve genel olarak laboratuvar ortamlarında aktif olarak kullanılan cihazlardır. Sterilizasyon, bir madde içinde veya yüzey bölümünde yer alan bakteri ve mikroorganizmaların yol edilmesidir. Bu anlamda tüm otoklav cihazları oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Otoklav cihazları nerelerde kullanılır bakarsak şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Genel olarak sağlık sektöründe, medikal ürünlerin sterilize edilmesinde, ilaç ve gıda sektöründe, kozmetik, kimya gibi alanlarda kullanılır.
  • Özel olarak geliştirilen uygulamalarla cam ve ambalaj endüstrisi sektörü içinde de kullanılır.
  • Kimya çalışmalarında çeşitli maddelerin yüksek basınç altında nasıl tepki verdiklerini incelemek için kullanılır.

Kullanım alanına ve maddeye göre otoklav cihazları değişkenlik gösterir ve farklı modellerde üretilmektedir.

Medico Teknik

Benzer Paylaşımlar

Otoklav Kontrolleri Nedir
Otoklav kontrolleri nedir genel olarak özetlersek bu kontroller, otoklavların yerleşimi, muhafaza ve yalıtım durumunu, basınç ve vakum kaynağı, kaynak dikişlerin uygunluğu, deformasyon ve korozyon durumu, hücre ve ceket durumu kontrol edilmektedir.
Otoklav Özellikleri Nelerdir
Otoklav özellikleri nelerdir ve ne işe yarar bakıldığı zaman, bu cihazlar çeşitli maddelerin yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında ne tür tepki vereceklerini inceleme amacı ile kullanılır. Basınçlı buhar sterilizasyon işlemlerinde üst düzey bir pe
Tıbbi Atıkların Sterilizasyonu
Sterilizasyon, enfekte atıkların (tıbbi atık) belirli bir süre boyunca yüksek basınçlı, yüksek sıcaklıktaki buhara maruz bırakılarak zararsız hale getirilmesi işlemidir. Diğer bir deyişle mikroorganizmaların nem, ısı ve basınçla etkisiz hale getirilm
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1