Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
    İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
  • 9:00 - 18:00
    Pazar Kapalıyız

Otoklav Pastörizasyon

Otoklav Pastörizasyon

Otoklav Pastörizasyon

Otoklav pastörizasyon işlemi, otoklav cihazlarının kullanımının bir farklı alanıdır. Pastörizasyon, gıda sanayisinde besin maddelerini hastalık yapıcı olan mikroorganizmalardan arındırmak amacıyla yapılan bir ısıtma yöntemidir. Pastörizasyon sırasında içinde bakteri veya enzim bulunan besleyici özelliği olan maddeler 60 dereceden 100 dereceye kadar ısıl işleme tabi tutulmaktadır. Bakterilerin ölüm eğrisi, canlıların bulunduğu asidik yüzdesi ve uygulanan sıcaklıkla orantılı olmaktadır.

Bazı sebzelerdeki bozulma enzimleri yüksek sıcaklıklarla parçalanmaktadır. Bu nedenle 60 derece sıcaklıktan bozulma enzimi parçalanacağı ve o besine özgü olan bakterilerin öleceği, etkisiz hale geleceği sıcaklığa ulaşana kadar ısı uygulanmaktadır. Besinlerin merkezindeki sıcaklıklar esas alınır ve ürünler besin kuvvetlerine göre bir seneden bir haftaya kadar dayanıklılık kazanmaktadır. Pastörize gıdaların ev buzdolabı şartlarında 5 ila 7 derecede saklanmak ve satışa sunulması uygundur olur. Tazeden daha uzun süre tüketilen gıdalar pastörize edilir ve kullanma süresi uzatılır.

Otoklav Pastörizatör Nedir?

Pastörizatör balans tankları, pompalar, holder, plakalı ısı değiştirici, sıcak su devresi bölümlerinden oluşur. Müşteri talepleri ve ihtiyaçlarına bağlı şekilde veya akışkan cinse göre üretimi yapılmaktadır. Sistem ise kaliteli paslanmaz çelikten imal edilir. Özellikle süt, meyve suyu, bira, şarap, gazlı, gazsız içecekler enerji içecekleri ve sos gibi birçok ürünün son derece verimli şekilde pastörizasyon sıcaklıklarına uygun şekilde ve holder sürelerine işlenmesine yönelik pastörizasyon üniteleri olmaktadır.

Pastarizatörler adı üzerinde pastörizasyon işlemini gerçekleştiren makinelerdir ve krema, süt, şıra, gül suyu, mayonez, ketçap, meyve suyu, şarap, bira ve meyve sosu gibi birbirinden farklı birçok ürünü bu makinelerle beraber pastörize etme imkânı vardır. Bu işlem ile saatte 5 ton ila 50 ton arasında farklı kapasitelerde gerçekleştirilmektedir.

Bu makineler gıda teknolojisiyle beraber genel olarak süt ve süt ürün gıdaları açısından zararlı mikroorganizmaları yok etmek, uzaklaştırmak, starter kültürlerin içerisinde daha güvenli, kolay gelişebilmesini sağlamak, peynir üretimini istenilen tarafa yönlendirebilmek, kusurlu peynir miktarını büyük ölçüde önlemek amacıyla gerçekleştirilir.

Otoklav Pastörizatör Kullanım Alanları

Otoklav pastörizatör ürünleri pastörizasyon sürecinde daha küçük makinelerle kullanıcılara en kaliteli, güvenli ve hijyenik ürün grupları içinde hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Pastörizasyon sistemleri mühendislik, hijyen kontrolü ve proses açısından doğru ve etkin zamanda kullanışlı tasarıma sahiplerdir. Kullanıcıların amaçlarına hizmet eden otoklav pastörizatör makineleri ise her kullanıcı için farklı şekillerde tasarlanır.

Pastörizasyon gıda teknolojilerinde besin maddelerini bakterilerden arındırmak amacıyla yapılan ısıtma tekniğidir ve pastörizasyon sürecinde içerisinde enzim ve bakteri bulunan besleyici özelliği gıdalar 60 dereceden 100 dereceye kadar ısıtma tekniğine tabi tutulmaktadır. Bu yöntemlerin yaygın olarak kullanıldığı gıdaların başında süt gelir. Bazı katı yiyecekler içinde bu tarz bir yöntem kullanılmaktadır. Isıl işlemin 101 ve daha üzerinde olan derecelerde basınç yapılması amaçlanır ve buna sterilizasyon işlemi denir.

Medico Teknik

Benzer Paylaşımlar

Otoklav Nedir Ne İçin Kullanılır
Otoklav Nedir Ne İçin Kullanılır; ameliyat ve laboratuvarlardaki mikroorganizmaların yok edilmesi için kullanılır. Medico Teknik ile iletişime geçerek kaliteli otoklav cihazlarını temin edebilirsiniz.
Otoklavlar Nedir
Medico Teknik tarafından temin edebileceğiniz otoklavlar; laboratuvar, tıp gibi teknolojilerde kullanılan cihazları ifade ediyor. Sağlık sektöründe çok kullanılan cihazların başında geliyor.
Tıbbi Atıkların Sterilizasyonu
Sterilizasyon, enfekte atıkların (tıbbi atık) belirli bir süre boyunca yüksek basınçlı, yüksek sıcaklıktaki buhara maruz bırakılarak zararsız hale getirilmesi işlemidir. Diğer bir deyişle mikroorganizmaların nem, ısı ve basınçla etkisiz hale getirilm
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1