Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
 • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
  İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
 • 9:00 - 18:00
  Pazar Kapalıyız

Otoklav Cihazı

Otoklav Cihazı

Otoklav Cihazı

Medico Teknik birbirinden kaliteli ve kullanışlı otoklav cihazı çeşitleriyle piyasada önemli yer tutuyor. Maddeleri üzerindeki mikroorganizmaları yok etmek ancak sterilizasyon işlemleriyle mümkündür.

Otoklav cihazı çalışma prensibi için birbirinden farklı birçok ekipman kullanılır. Otoklav cihazları, sterilizasyon işlemini tam anlamıyla yerine getirirler. Otoklav, basınçlı buhar sistemiyle çalışır. Bu tür cihazlar, sterilizasyon işlemlerinde ihtiyaç olan tüm buharı sağlar. Cihazların en önemli özelliği, 100 dereceden yüksek ısıya sahip olmalarıdır. Yüksek derecede ısıya maruz kalmasından dolayı mikroorganizmaların kısa zamanda öldüğünü söyleyebiliriz. Otoklavlar birçok özelliğiyle dikkat çekiyor. Geniş kullanım alanlarıyla otoklav cihazları; laboratuvar ve tıp teknolojilerinde çok kullanılıyor. Laboratuvar gibi alanlarda sterilizasyon işlemini yüksek basınç ve sıcaklıkla yapmaktadır.

Otoklav Cihazı Sınıfları Nelerdir?

Otoklav cihazları; özellik ve sınıf bakımından birden fazla çeşitten oluşuyor. Medico Teknik tarafından üretilen her otoklav cihazların kendine göre özellikleri vardır. Cihazları özelliklerine göre ayırmak için sınıflandırma işlemi yapılır. Örneğin, bazı otoklav cihazların farklı farklı vakum pompaları bulunur. Bahsettiğimiz bu tür cihazlarda buhar meydana geldikten sonra en sonda vakum ve pompalama işlemleri yapılır.

Otoklav cihazların bazılarında pompalama, vakumlama gibi durumlar söz konusu değildir. Vakumlama işlemi; buhar boşaltma ve yer çekimiyle gerçekleşmektedir. Otoklav cihazların diğer bir çeşitlerindeyse vakum işlemleri; başlangıç ile bitiş noktalarında yapılır. Örneğin; paketi olmayan ve oluksuz aletler için vakumlama başlangıç ve bitiş noktalarında gerçekleşmektedir. Otoklav cihazı sınıflarının her biriyle malzemeler hijyenik hale getirilir.

Otoklav Cihazı Neden Kullanılır?

Otoklav cihazları kullanıcılara birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Otoklav cihazı faydalarından dolayı birçok kurum tarafından özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte kullanılmaya başlamıştır. Otoklav cihazlarının kullanılma nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • İmplant, cerrahi uygulamalarda kullanılan malzemeleri temizler,
 • Hastaların sağlığı için oluşması muhtemel enfeksiyonları engeller,
 • Yasal tedavi sterilizasyon dokümanı için otoklavın mutlaka kullanılması gerekiyor,
 • Hem personel hem de doktor sağlığı açısından çapraz enfeksiyon riski azaltılır,
 • Sağlık kuruluşlarının insanların gözünde güven oluşturması açısından büyük önem taşımaktadır.

Otoklav cihazı yüksek sıcaklıklarda ve basınçta çalıştığı için malzemelerde dezenfekte tam sağlanmış olur. Sterilizasyon işlemleri; ileri, orta ve hafif derecelerde ayrılmaz. Bu cihazlar sterilizasyonu tam yapar ya da hiç yapmaz.

Kaliteli Otoklav Cihazları

Medico Teknik kaliteli otoklav cihazlar üretmektedir. Otoklav cihazların tek yaptığı işlem dezenfeksiyon ve sterilizasyondur. Bu tür cihazlar kaliteli ve eğitimini almış firmalar tarafından üretilip satılmalıdır. Cihazların satışı yanında kullanım bilgileri de mutlaka verilmesi gerekiyor.

Otoklav cihazlar, yüksek kalitede üretilirler. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ilgili yönetmeliğe göre cihazların üretimi yapılır. Cihazları satışa sunmadan önce mutlaka dayanıklılık testi uyguluyoruz. Otoklav cihazlarımızı uzman mühendislerimiz tarafından üretiyoruz. Son teknolojiyle üretilen cihazlarımız için aynı zamanda yedek parça desteği de sağlıyoruz. Otoklav cihazlar, uluslararası standartlara uygun üretilmektedir.

Medico Teknik

Benzer Paylaşımlar

Otoklavlar Nedir
Medico Teknik tarafından temin edebileceğiniz otoklavlar; laboratuvar, tıp gibi teknolojilerde kullanılan cihazları ifade ediyor. Sağlık sektöründe çok kullanılan cihazların başında geliyor.
Kaç Çeşit Otoklav Vardır
Kaç çeşit otoklav vardır bakarsak otoklav sınıfı içerisinde B, S ve N sınıfları yer alıyor. En kapsamlı otoklavlar B sınıfı olanlarıdır. B sınıfı olan otoklavlarda vakum pompaları vardır.
Otoklav Cihazı Nerelerde Kullanılır
Otoklav Cihazı Nerelerde Kullanılır yüksek basınç ve sıcaklıkta ekipmanları sterilize eder. Otoklav makinesi; çeşitli ekipmanların üzerindeki ve içindeki mikroorganizmaları yok eder. Medico Teknik, uzman ekiplerle otoklav cihazların üretim ve satışın
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1