Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378 İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
 • Serhat, 1444. Sk. No:24, 06378
  İvedik Osb/Yenimahalle/Ankara
 • 9:00 - 18:00
  Pazar Kapalıyız

Otoklav Hangi Alanlarda Kullanılır

Otoklav Hangi Alanlarda Kullanılır

Otoklav Hangi Alanlarda Kullanılır

Otoklav Hangi Alanlarda Kullanılır?

Otoklav hangi alanlarda kullanılır bakarsak, yüksek basınç ve sıcaklıkla sterilize olması gereken ekipmanlar için kullanılır. Sterilizasyon ise bir maddenin üzerinde veya içerisinde yer alan tüm mikroorganizmalardan arındırma işlemidir. Bu işlem sonrasında mikroorganizmaların tamamı öldürülür. Sterilizasyon işlemi ya tamamen yapılır veya yapılmaz. Arası yoktur ve iyi bir şekilde yapılmalıdır. Otoklav, basınçlı su buharı aracılığıyla 121 santigrat derecelik sıcaklıkta 15 ila 20 dakikalık sterilizasyonla yapılır. Otoklav ne için kullanılır ve kullanım alanlarına baktığımızda,

 • Sağlık alanında, tıp, diş hekimliği, veteriner klinikleri, SPA salonları, hastaneler, dövme çalışmaları yapan yerlerde kullanılır.
 • Kimya alanında kozmetik ve ilaç sektöründe de sıklıkla kullanılır.
 • Gıda alanında konserve kutu, kavanoz, ısıya dayanıklı plastik ve alüminyum ambalajlarda kullanılır.
 • Özel geliştirilmiş aplikasyonlarla beraber cam endüstrisi ve ambalaj sektöründe de otoklav kullanımı mevcuttur.
 • Kimya alanında bazı maddelerin kuvvetli basınç altında nasıl tepkileri gösterdiklerini incelemek için otoklav kullanılır.
 • Buharlaştırma, eritme ve birleştirme için de otoklav kullanılır.

Sterilizasyon Neden Önemlidir?

Sterilizasyon, ürün içerisindeki veya cisimlerin üzerindeki mikropları kesin yoldan öldürmek anlamına gelmektedir. Bunun için birçok dezenfekte edici özelliği bulunan ürünler kullanılsa da genellikle otoklav makinesi kullanılır. Birinci sırada bulunan buhar ile sterilizasyon işlemi, otoklav ile mümkündür. Kullanılan tüm malzemelerin tekrardan kullanılmadan önce sterilize edilmesi gerekir. Aksi takdirde çöpe atılması gerekir.

Sağlık Alanında Otoklav Kullanımı

Sağlık alanında otoklavda hangi malzemeler steril edilir bakarsak tekrar kullanımı gerektiren birçok tıbbi malzeme otoklav ile sterilize edilmektedir. Yüksek sıcaklıktaki ısıl işlemler mikroorganizmaları öldürür. Steril koşul gerektiren, basınca ve ısıya dayanıklı materyallerin üzerinde yer alan bakteriler, virüsler, mantar ve çeşitli mikroorganizmaların yok edilmesi işlemi, buharlı sterilizasyon işlemiyle gerçekleştirilir. Sterilizasyon işlemini gerçekleştirmek için kullanılan otoklav, sterilizasyon işlemlerinin temel ihtiyaçları arasındadır.

Günümüzde sterilizasyon, çeşitli standartlar doğrultusunda ölçülebilir, denetlenebilir bir işlem olarak gerçekleştirilebilmektedir. Otoklav cihazları genellikle laboratuvar, ameliyathane, dişçilik gibi sağlık sektörünün olduğu, sterilizasyona ihtiyaç duyulan tüm sağlık alanlarında kullanılır. Bunun dışında mikrobiyolojik çalışmalar gibi faaliyetlerin gerçekleştirildiği laboratuvar ortamlarında da yaygın olarak kullanılabilir.

Otoklav Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Otoklav, Latince ve Yunanca kelimelerin birleşimiyle oluşur. Asıl anlamı kendinden kilitli cihaz anlamına gelir. Buharlı sterilizatör olarak yüksek santigrat derecelerine çıkabilir. Steril edilecek malzeme ve aletle yüksek basınç, sıcaklığa dayanan materyaller için kullanılır. Bunun dışında günümüzde geliştirilen birçok otoklav makinesi mevcuttur. Böylece teknik üstünlükle birlikte hem birçok sektörde kullanılabilir hem de sterilizasyon başarısıyla birlikte, materyaller kaliteli şekilde kullanılabilir.

Otoklav nasıl kullanılır veya otoklav ile sağlanan avantajlarla birlikte bilgiyi üretici firmadan alabilir, sterilizasyon işlemlerinizi profesyonel bir şekilde yapabilirsiniz. Sadece sağlık alanında değil, sterilize edilen birçok alanda otoklav makineleri kullanılabilir, daha sağlıklı bir süreç yaşayabilirsiniz.

 

Medico Teknik

Benzer Paylaşımlar

Otoklav Pastörizasyon
Otoklav pastörizasyon işlemi, otoklav cihazlarının kullanımının bir farklı alanıdır. Pastörizasyon, gıda sanayisinde besin maddelerini hastalık yapıcı olan mikroorganizmalardan arındırmak amacıyla yapılan bir ısıtma yöntemidir.
Otoklav Sterilizasyon Cihazı
İnsan ve sağlığı için hastane, veteriner klinikleri, laboratuvar gibi yerlerde kullanılan malzemelerin temiz olması için otoklav sterilize cihazı kullanılması gerekir. Medico Teknik; hastane, laboratuvar ve veteriner kliniklerindeki malzemelerin ster
Otoklav Nedir Ne İçin Kullanılır
Otoklav Nedir Ne İçin Kullanılır; ameliyat ve laboratuvarlardaki mikroorganizmaların yok edilmesi için kullanılır. Medico Teknik ile iletişime geçerek kaliteli otoklav cihazlarını temin edebilirsiniz.
image ×
Medico Teknik
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1